Топ-100 Нажмите "Enter", чтобы перейти к контенту

Що отримуємо ми як пацієнти з другим етапом реформи.

Посеред дня нам з чоловіком стало зле, йому — особливо. Подумали, молоді, впораємось без лікаря, просто отруєння. Але ставало все гірше, піднялася температура. Викликати швидку? “Та йти можемо”, — подумали, і помаленько посунули до найближчої поліклініки.

Літня пані в реєстратурі навіть слухати не захотіла: “Ви тут не прописані! Навіть карточка не заведена!”.

Я дивилася на блідого чоловіка з одного боку і непохитну жінку у віконечку з іншого. Вона вимагала спочатку написати заяву на ім’я головного лікаря, що ми хочемо тут обслуговуватися як пацієнти. Потім треба його “зловити” — знайти, щоб головний лікар цю заяву підписав. Потім — заплатити благодійний внесок. Аж тоді нам заведуть карточку і, якщо гастроентеролог ще прийматиме, ми зможемо зайти.

Звісно, ми плюнули і пішли до приватного центру, де за 5 хвилин були вже в лікаря.

Йшов 2017 рік. Тоді медреформа ще не почалася, ми не мали права обирати собі сімейного лікаря, були прив’язані до прописки і не мали до кого звернутися за допомогою, окрім швидкої.

За останні роки реформа почала розгортатися, підключили спочатку сімейних лікарів, а з 1 квітня 2020 року — і вузькопрофільних фахівців. І ми повернулися в стіни тієї поліклініки — нам уже не потрібна була реєстратура, заяви і благодійні внески.

Що отримуємо ми як пацієнти з другим етапом реформи

З 1 квітня 2020 року наші можливості отримати безоплатну медичну допомогу розширилися з рівня сімейних лікарів до усіх вузьких фахівців: гастроентерологів, гінекологів, хірургів, ЛОРів тощо.

Якщо раніше ми зазвичай самі вирішували, до якого вузького фахівця сходити і самопризначали собі консультацію ЛОРа чи гастроентеролога, то зараз правила гри інші.

Планові візити до вузьких фахівців

1. У нас має бути свій сімейний лікар, який за потреби дає направлення до вузькопрофільного фахівця.Якщо у вас ще немає сімейного лікаря, обрати можна на цій інтерактивній карті. Вона показує місця, де працюють сімейні лікарі, які з них популярні і чи є в них ще місця.

2. Лікар виписує електронне направлення, пацієнту на телефон приходить смс-повідомлення з кодом.Ми так отримали вже від свого сімейного лікаря скерування до офтальмолога, невролога та ендокринолога. Направлення лікар може виписувати не лише офлайн, але й після телефонної консультації з пацієнтом.

Загалом по країні медики виписали майже 7 млн направлень. 4,5 млн – на консультації до вузьких фахівців. Три з чотирьох направлень виписали сімейні лікарі.

Найбільше скерувань видали у Києві — понад мільйон. У трійці лідерів також — Харківська та Дніпропетровська області — понад 600 000. Задніх пасуть Рівненська, Луганська та Закарпатська області — там виписали менше 100 000 направлень.

3. Отримавши направлення, обираємо конкретного вузькопрофільного фахівця у будь-якій точці країни.Відтепер ми не прив’язані до прописки і можемо обрати лікаря будь-де. Наприклад, ви прописані у Харкові, але можете за держкошт проконсультуватися в київського ЛОРа. Єдина умова – лікар має працювати в медзакладі, який має договір з НСЗУ на такий пакет послуг.

Перевірити це можна в електронних дашбордах — інтерактивних картах. За фільтрами “амбулаторна вторинна меддопомога” ви можете подивитися, у яких лікарнях поблизу можна обрати лікаря для консультації. Наприклад, у місті Київ є 80 таких місць. Можете масштабувати електронну карту, наводити курсором на кружечки і дивитися адреси, назви цих медзакладів і скільки коштів вони отримують від держави за наше лікування.

Важливо: Коли ви прийшли в лікарню до вузького фахівця за направленням свого сімейного лікаря, а вам кажуть, що він не прийме вас без декларації з їхнім сімейним лікарем – це порушення, на яке ви можете поскаржитися на гарячу лінію НСЗУ за номером 1677.З такими випадками регулярно зіштовхуються пацієнти сімейної лікарки Дарини Дмитрієвської. Каже, прописка досі часом відіграє роль для вузьких фахівців, бувають випадки примусових благодійних внесків або оплати за лікарняний, якщо людина задекларована не у їхнього спеціаліста.

Також, каже, вузькі фахівці можуть не видавати самостійно направлень до суміжних фахівців або й до себе на наступний прийом — “хоча можуть і мають, але за всім посилають до сімейного”.

Что бы быть в курсе последних новостей подписывайтесь на наш Telegram-канал.

Будем благодарны за репост!

загрузка...